Vad Vi Vet.

Vad Vi Vet.

Mat & Dryck

Är det djurplågeri att koka kräftor levande?

Augusti är kräftsäsong. Hur gott och stämningsfullt det än är med kräftskiva förutsätter det att levande djur har sänkts ner i kokande vatten. Lider de av det?

Peppe Öhman:s avatar
Peppe Öhman:s avatar
Peppe Öhman och Peppe Öhman
aug 01, 2023
∙ Betald

Länge trodde man att kräftans nervsystem inte var tillräckligt utvecklat för att känna smärta, men ju mer man forskar desto tydligare blir det att djuren visst känner något.

Foto: Mats Schagerström / TT

Studier visar att det kan ta upp till tio minuter för djuret att dö och veterinärer i bland annat Storbritannien förespråkar att man tar livet av djuren på ett mer humant sätt. I restaurangkök blir det allt vanligare att man använder elektriska chocker för att få kräftan eller hummern att tuppa av innan de sänks ner i det kokande vattnet.

I Schweiz är det redan förbjudet att koka humrar levande. Enligt lag måste man först göra djuret medvetslöst. Det är också sedan 2018 förbjudet att transportera djuren i is, de ska få leva så länge som möjligt i naturliga miljö och temperatur. I nya Zeeland, Österrike, Norge är det redan förbjudet att koka skaldjuren levande utan att först bedöva dem.

User:s avatar

Fortsätt läsa det här inlägget gratis, med tillstånd från Per Grankvist.

Eller köp en betald prenumeration
Peppe Öhman:s avatar
Ett gästinlägg av
Peppe Öhman
Journalist och författare. Podd och fortfarande blogg. peppepeppepeppe på Insta. Kommer från Helsingfors, somrarna i Stockholm, bor i LA.
Prenumerera på Peppe
© 2026 Bildningsaktiebolaget Vad Vi Vet. · Integritet ∙ Villkor ∙ Inkassovarning
Starta din SubstackSkaffa Appen
Substack är hemmet för fantastisk kultur