Vad Vi Vet.

Vad Vi Vet.

Självbiografisk litteratur gav Nobelpriset i litteratur 2022

Nobelpriset i litteratur år 2022 tilldelas den franska författaren Annie Ernaux, ”för det mod och den kliniska skärpa varmed hon avtäcker det personliga minnets rötter, främlingskap och kollektiva ramar”.

Redaktionen:s avatar
Redaktionen
okt 06, 2022
∙ Betald
Foto:Catherine Héli / Norstedts

”I sitt skrivande undersöker Ernaux konsekvent och från olika vinklar ett liv präglat av starka skillnader vad gäller kön, språk och klass. Hennes väg till författarskapet var lång och mödosam” skriver Svenska Akademien i ett pressmeddelande.

Annie Ernaux, född 1940 i Normandie, är en av de stora samtida franska författarna. 2017 mottog hon Marguerite Yourcenar-priset för hela sitt författarskap. Med utgivningen av Åren och Min far & Kvinnan, 2020, återintroducerades hon för svenska läsare. Senast utkom den självbiografiska romanen En flickas memoarer, 2021, och Omständigheter, 2022.

User:s avatar

Fortsätt läsa det här inlägget gratis, med tillstånd från Per Grankvist.

Eller köp en betald prenumeration
© 2026 Bildningsaktiebolaget Vad Vi Vet. · Integritet ∙ Villkor ∙ Inkassovarning
Starta din SubstackSkaffa Appen
Substack är hemmet för fantastisk kultur